Historie klubu

 

Na sklonku sezóny 2007/2008, po skončení Školičky bruslení vznikl u HC Slovan Louny problém: „Co s děvčaty, která prošla školou bruslení a chtěla být dále věrné ledové ploše?” Nasnadě byl holčičí lední hokej, pro lední hokej je přeci HC Slovan Louny zřízen, ale základna byla velice úzká. Další variantou bylo rychlobruslení na krátké ledové dráze, tzv. Short Track. U tohoto odvětví sportu jsou velice specifické nároky na úpravu ledové plochy. S oběma navrhovanými sporty vesměs nesouhlasily maminky. Byla tedy navržena poslední alternativa – krasobruslení, která se ujala. Zpočátku malé naděje trénovala MVDr. Markéta Smudková, která po vzniku úrazu a následné dlouhodobé rekonvalescenci předala, pro sezónu 2008/2009, trenérské žezlo Mgr. Alžbětě Novákové.

 V sezóně 2008/2009 se děvčata učila základním krasobruslařským prvkům a sportovního chování na ledové ploše. Z prvních jejich vystoupení nutno vyzdvihnout vyplnění přestávky mezi druhou a třetí třetinou oslavného zápasu k 75.výročí ledního hokeje v Lounech. Odměnou pro malý krasobruslařský potěr za jejich první vystoupení byl neutichající aplaus diváků, který v ojedinělých případech byl ukončen nutností otření slziček dojetí pamětníků dění na lounském zimnímu stadionu. Nemalé „děkujeme” je nutné opětovně říci Alžbětě Novákové, která nejenomže s děvčaty celou sestavu synchronizovaného krasobruslení nacvičila, ale i na svoje náklady zakoupila materiál a poté vyrobila nezbytná třásňová mávátka.

 

 Po ukončení sezóny 2008/09 zástupci HC Slovanu Louny udělali vše potřebné, aby se krasobruslení v Lounech ujalo jako výkonostní sport. Přes nutná jednání, vedená na Ministerstvu vnitra ČR a s Českým krasobruslařským svazem, bylo docíleno, že 30.května 2009 byl na valné hromadě ČKS klub HC Slovan Louny jednomyslně přijat za člena Českého krasobruslařského svazu.

 První závody

Sezóna 2009/2010 začala trochu s rozpaky, neboť jak rodiče, tak i rozrůstající se členská základna se dozvěděla, že tato sezóna je tou první závodní. Děvčata byla přihlášena do Projektu Bruslička, který má za sebou dva roky své existence. Myšlenkou projektu, a jejím cílem je dát možnost soutěžit v krasobruslení všem kteří chtějí, a zároveň jim nevzít chuť soutěžit hned v zápětí z důvodu jejich často velmi nízké výkonnosti v porovnání s bruslaři, kteří se účastní pohárových soutěží, které byly donedávna jediným uceleným systémem soutěží v krasobruslení v naší republice.

V závodech Projektu Bruslička se krasobruslařky zúčastnily 1.listopadu 2009 svého prvního závodu v rámci 30. ročníku Slánské brusle, kde v kategorii prvků bez rozdílu věku předvedly své dosavadní umění. Jejich první závodění bylo plné nervozity a očekávání, které se odrazilo i na konečném umístění. Jedno je však nutno podotknout: děvčata vyhrála ten nejtěžší závod v životě každého sportovce – vyhrát sám nad sebou, tj. i přes první neúspěch opětovně přijít na ledovou plochu a chtít závodit znova a umět více.

 První úspěch

20.listopadu se malé krasobruslařky zúčastnily mezioddílového závodu Sokolovský kahan 2009 též v kategorii prvků bez rozdílu věku. Z důvodu rekonstrukce zimního stadionu v Sokolově se ročník konal na ZS v Ostrově nad Ohří. Coby již ostřílené „Ledové gladiátorky“ vtrhly do ledové arény a ukázaly všem: „Tak s námi, už musíte počítat!“. Děvčata Adélka Pidrmanová, Terezka Frélichová, Nikolka Urbanová, Karolínka Pýchová a Terezka Pacltová se umístily v horní polovině startovního pole.